Orhan TANIŞMAN

Yönetim Kurulu Üyesi
  • Ünvan :
    Yönetim Kurulu Üyesi

Biyografi:

Ekim 2020’den itibaren YTÜ Yıldız Teknopark’ın Genel Müdürlüğü’nü yapan Orhan Tanışman, İTÜ Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği bölümü mezunudur. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde ‘Gemi Makinalarında Otomasyon’ alanında lisansüstü eğitimini tamamlayan Tanışman, ardından İstanbul Üniversitesi’nde ‘Yatırım Planlama’ konulu doktora çalışmasına başlamıştır.

1991-1994 yılları arasında Marmara Üniversitesi ve ardından da İstanbul Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olarak iş hayatına başlayan Orhan Tanışman ardından 1994-2020 yılları arasında İhlas Holding A.Ş’nin birçok kademesinde üst düzey yöneticilik yapmış, en son Bütçe, Raporlama ve Yatırımcı İlişkileri’nden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı ile Grup Şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almıştır.

Orhan Tanışman YTÜ Yıldız Teknopark Genel Müdürlüğü’nün yanı sıra; Türkiye’nin önemli üniversite ve teknoparklarının da bulunduğu 5 kurumun konsorsiyumunda kurulan Startürk Uluslararası Kuluçka Merkezi A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü görevlerini yürütmektedir.

Orhan Tanışman aynı zamanda; YTÜ Yıldız Teknopark, Halk Bankası, Kalyon Holding ve Türk Telekom Ventures’in ortaklığında kurulan Yıldız Tekno GSYH’nin Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürüdür. Tanışman ayrıca, YTÜ Okulları’nın da Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucu Temsilcisidir.